Godziny otwarcia

od 1 maja do 30 września

poniedziałek NIECZYNNE
wtorek 10.00-17.00
środa 10.00-17.00
czwartek NIECZYNNE
piątek 10.00-17.00
sobota 10.00-17.00
niedziela 10.00-17.00


od 1 października do 30 kwietnia

poniedziałek NIECZYNNE
wtorek 9.00-16.00
środa 9.00-16.00
czwartek NIECZYNNE
piątek 9.00-16.00
sobota 9.00-16.00
niedziela 9.00-16.00

Czytaj więcej

Ceny biletów

normalny 10.00zł
ulgowy 6.00zł
bilet rodzinny (2+1) 20.00zł
bilet rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) 26.00zł
przewodnik (do 35 osób) 35.00zł

WSTĘP BEZPŁATNY NA WYSTAWY STAŁE:

WRZESIEŃ: NIEDZIELA

PAŹDZIERNIK: ŚRODA

Czytaj więcej

III Wileńska Niedzela Palmowa


III WILEŃSKA NIEDZIELA PALMOWA


NA ZIEMI SZCZYCIEŃSKIEJ

 

Poznajmy wileńskie tradycje wielkanocne
29 marca - 2 kwietnia 2012 r.


W dniach od 29 marca do 2 kwietnia 2012 roku w Szczytnie oraz w Dźwierzutach odbyły się już po raz trzeci spotkania z wileńskimi tradycjami wielkanocnymi, z udziałem zespołów z Rejonu Wileńskiego: Cichej Nowinki i Jaskółek z Ciechanowiszek pod kierownictwem Pani Janiny Norkuniene, oraz Zorzy z Suderwy pod kierownictwem Aleksandra Kwietnia.

Celem tych spotkań jest prezentacja zwyczajów wielkanocnych Wileńszczyzny oraz towarzyszącej im plastyki obrzędowej, i tak 30 marca zespół Cicha Nowinka podczas warsztatów w Muzeum oraz w Dźwierzutach prezentował techniki wyplatania palm wileńskich, w warsztatach licznie uczestniczyły dzieci, młodzież oraz dorośli z Powiatu Szczycieńskiego. Tego samego dnia o godz. 19.00 w Muzeum Mazurskim w Szczytnie odbył się Wieczór Wileński który stał się już tradycją podczas spotkań z rodakami z Wileńszczyzny. W trakcie wieczoru wystąpiły wszystkie trzy zespoły uczestniczące w III Wileńskiej Niedzieli Palmowej czyli Cicha Nowinka, Zorza oraz Jaskółki. Zaproszeni goście mogli podziwiać jedną z dwóch pięknych palm wykonanych przez panią Teresę Michalkiewicz specjalnie na III Wileńską Niedzielę Palmową ( druga palma została wystawiona w kościele p.w. Św. Krzyża w Szczytnie). Gości przywitała Pani Monika Ostaszewska-Symonowicz Kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Pan Janusz Cygański złożył podziękowania dla zespołów i ich kierowników. W imieniu Powiatu Szczycieńskiego głos zabrał Pan Stefan Januszczyk Sekretarz Powiatu. W sobotę zespoły uczestniczyły w warsztatach w kościele p.w. Św. Krzyża w Szczytnie, a o godzinie 17.00 zaraz po mszy świętej wystąpił zespół Zorza w Suderwy, dostarczając wiele wzruszeń dla zgromadzonej publiczności.

W Niedzielę Palmową po głównej mszy świętej o godz. 11.00 zespół Zorza z Suderwy dał jeszcze raz niezapomniany koncert pieśni patriotyczno-religijnych. Po koncercie Proboszcz Parafii p.w. Św. Krzyża ks. Andrzej Wysocki podziękował zespołom za ich udział, zostały również wręczone przez Panią Monikę Ostaszewską-Symonowicz pamiątkowe podziękowania dla gości z Wileńszczyzny oraz wszystkim tym którzy wsparli swoimi działaniami „Wileńską Niedzielę Palmową” m.in. Proboszczowi parafii p.w. Św Krzyża ks.Andrzejowi Wysockiemu, Panu Henrykowi Samborskiemu Prezesowi Stowarzyszenia Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur w Szczytnie, Panu Andrzejowi Górczyńskiemu Prezesowi Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Przekazano również na ręce Pani Janiny Norkuniene z zespołu Cicha Nowinka podziękowania dla Pana Algimanta Baniewicza Dyrektora Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny w Niemenczynie.

III Wileńska Niedziela Palmowa to projekt realizowany przez Muzeum Mazurskie w Szczytnie oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Szczytnie przy pomocy Środków z Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej, we współpracy z Powiatem Szczycieńskim, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Parafią p.w. Świętego Krzyża w Szczytnie, a także Stowarzyszeniem Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur w Szczytnie. Partnerem projektu ze strony Rejonu Wileńskiego jest Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie pod którego opieką działają liczne izby regionalne oraz zespoły twórców ludowych.

Kobiecy zespół folklorystyczny „Cicha Nowinka” działa po kierunkiem pani Janiny Norkuniene już od 16 lat w Ciechanowiszkach, stanowiących stary ośrodek wyrobu palm kaziukowych. Można je podziwiać w tamtejszej Izbie Regionalnej Palm, którą opiekują się członkinie zespołu.

Zespoł młodzieżowy "Jaskółki" powstał w 1996 roku w Ciechonowiskiej Szkole Średniej w Ciechanowiszkach, występuje wspólnie z zespołem "Cicha Nowinka" a jej kierownikiem jest Pani Janina Norkiniene.

Zespół wokalny „Zorza” powstał przy Kole Związku Polaków na Litwie w Suderwie i działa tam od ponad dwudziestu lat. Obecnie liczy osiemnaście osób. Kierownikiem zespołu jest Pan Aleksander Kwiecień